Ako urobiť zelenú strechu svojpomocne?
Rozmýšľali ste nad tým, že by ste si svojpomocne zrealizovali zelenú strechu? Ak ste aspoň trochu zruční, určite to zvládnete vlastnými silami. V jednotlivých krokoch vám ukážeme, ako si krok za krokom vytvoriť extenzívnu vegetačnú strechu tak, aby bola nielen pekná, ale aj dlhodobo fungovala. Všetky potrebné materiály pre zelenú strechu nájdete v našom e-shope.
Čo je extenzívna zelená strecha?
Extenzívne vegetačné strechy sú strechy, na ktoré sa vysádzajú rastliny adaptované na suché podmienky. To znamená, že vedia prežiť aj pri minimálnych zrážkach. Najčastejšie obsahujú rozchodníky, trávy, okrasné trvalky a machy. Tieto druhy rastlín si nevyžadujú špeciálnu údržbu ani automatický zavlažovací systém.
Vďaka nízkej váhe je možné extenzívne strechy zrealizovať na takmer všetkých strešných konštrukciách. Investícia do nich je pritom nižšia. To je dôvod, prečo ich často vidieť na rodinných domoch, altánkoch a garážach.
Zelená strecha – cena
Cena zelenej strechy sa líši. Všetko závisí od veľkosti strechy, príslušenstva, ktoré budete potrebovať, a od rastlín, ktoré si zvolíte. Vo všeobecnosti však platí, že extenzívne vegetačné strechy nie sú tak finančne náročné ako strešné záhrady. Dokonca si môžete znížiť výslednú cenu aj vtedy, ak nakupujete v našom e-shope Zelená Strecha.
Zelená strecha – dotácie
Výslednú cenu zelenej strechy vám môžu znížiť dotácie, ktoré poskytuje Ministerstvo životného prostredia SR. Projekt má za cieľ podporiť zelenú obnovu 30-tisíc rodinných domov na Slovensku. Výška dotácie závisí od konkrétneho domu, pričom niektorí majitelia ňou môžu financovať takmer celý projekt (95 %), zatiaľ čo iní získajú podporu na viac ako polovicu (maximálne 60 %).
Ako začať?
Pred inštaláciou zelenej strechy je dôležité poznať niekoľko základných informácií:
Statika strechy
Na začiatok je potrebné overiť, či je na vašom dome vôbec možné nainštalovať zelenú strechu. Každá strecha má totiž inú nosnosť, preto si vopred zistite, či vaša strecha dokáže uniesť takúto záťaž.
Ak realizujete zelenú strechu na už existujúcom dome, je potrebné vyhľadať informácie o „stálom zaťažení“ v projekte od statika. Ak nemáte k dispozícii dokumentáciu, mali by ste kontaktovať statika a požiadať ho o vypracovanie statického posudku.
Odľahčené zelené strechy, ktoré sú vhodné pre naše klimatické podmienky, majú v nasýtenom stave vodou hmotnosť minimálne 95 kg/m². Klasické, čisto substrátové od 120 do 130 kg/m².
Hydroizolácia vhodná na zelenú strechu
Ďalším krokom je preveriť kvalitu hydroizolácie. Na izoláciu strechy sa často používajú asfaltové pásy alebo PVC fólie, ktoré predstavujú cenovo dostupný a odolný podklad. Ak však hľadáte izoláciu s dlhšou životnosťou, vyberte si napríklad EPDM alebo TPO fólie.
Pred realizáciou by ste ešte mali overiť tesnosť hydroizolácie, aby vám strecha neskôr nezatekala. Pri starších hydroizoláciách je vhodnejšia ich vymeniť, pretože existuje riziko ich degradácie a tým vyššie riziko zatekania.
Zelená strecha – skladba
Podľa Štandardov pre zelené strechy má extenzívna zelená strecha predpísanú skladbu:
Extenzívna strecha
Odľahčená extenzívna strecha
Fólia proti prerastaniu koreňov
Táto fólia sa používa, keď hydroizolácia nemá atestáciu proti prerastaniu koreňov. Ak táto vlastnosť nie je zaručená alebo si nie ste istí, či ju má, radšej si ju kúpte. Fólia proti prerastaniu koreňov je minimálny dodatočný náklad a neoplatí sa na ňom šetriť.
Ochranná textília
Táto vrstva ochraňuje hydroizoláciu pred mechanickým pretlačením alebo poškodením. Musíte ju rozprestrieť po celej ploche strechy tak, aby sa jednotlivé pásy prekrývali (približne 7 až 8 centimetrov).
Geotextíliu vyhrňte aj na časť atiky strechy s rezervou pár centimetrov nad celkovú výšku zelenej strechy. Pre extenzívne strechy sa najčastejšie používa ochranná textília s plošnou hmotnosťou 300 g/m².
Nopová fólia
Nopová fólia plní hydroakumulačnú a drenážnu funkciu. V kalíškoch sa akumuluje zrážková voda, ktorá následne slúži rastlinám. Ak sa nopy naplnia, voda prirodzene odteká zo strechy preč.
Z praktického hľadiska sa najčastejšie používa kalíšková nopová fólia s výškou nopov 20 mm, ktorá má v sebe integrovanú filtračnú textíliu. Týmto spôsobom sa zjednodušuje a urýchľuje inštalácia, najmä pri veterných podmienkach.
Okrem toho je možné použiť nopovú fóliu aj s výškou nopov 25 milimetrov a v niektorých prípadoch aj s výškou nopov 40 milimetrov.
Filtračná geotextília
Filtračná textília sa používa na to, aby sa kalíšky na nopovej fólii nenaplnili substrátom. Pre extenzívne strechy môžete použiť filtračnú textíliu s plošnou hmotnosťou 100 g/m².
V niektorých prípadoch však nemusíte túto geotextíliu kupovať samostatne, pretože je už súčasťou iného produktu. Príkladom je nopová fólia DUO s výškou nopov 20 mm, ktorá už obsahuje filtračnú textíliu. V prípade, že budete aplikovať filtračnú geotextíliu samostatne, musíte na jej uchytenie použiť obojstrannú lepiacu pásku.
Extenzívny strešný substrát
Strešný substrát je špeciálne určený pre zelené strechy, najmä kvôli jeho vlastnostiam a váhe. Zemina z vašej záhrady alebo zemina určená na pestovanie rastlín sa pre tento účel neodporúča, pretože jej hmotnosť by sa mohla po daždi zvýšiť oveľa viac ako v prípade extenzívneho substrátu určeného na zelené strechy. To by mohlo spôsobiť rôzne problémy, ako napríklad statické poškodenie strechy alebo nedostatočné odtekanie dažďovej vody.
Substrát sa najčastejšie aplikuje na strechu v big bagoch (1 m³). Ak máte menšiu alebo ťažko dostupnú strechu, radšej použite strešný substrát v 25 kg vreciach. Pre optimálne rastové podmienky rastlín na zelenej streche sa odporúča použiť od 8 do 15 cm substrátu. Pri výpočte množstva substrátu je potrebné zahrnúť aj fakt, že zhustne, preto sa odporúča počítať s rezervou približne 15 %.
Rastliny pre zelenú strechu
Zelená strecha je zelená vďaka vegetácii, ktorá sa na nej nachádza. Vysadiť na ňu môžete rozchodníky (sedum), okrasné trávy alebo trvalky. Najčastejšie sa používajú rozchodníky, ktoré môžete sadiť vo forme rezkov, sadeníc alebo hotových rozchodníkových rohoží – kobercov. Koberce sú veľmi obľúbené vďaka okamžitému zelenému efektu a jednoduchej a rýchlej pokládke. Každá alternatíva výsadby má svoje výhody a nevýhody, vrátane rôznych nákladov na nákup a údržbu.
Revízna šachta na kontrolu odtoku vody
Strešné vpuste na odvodnenie sa prekrývajú revíznymi šachtami, čo umožní ich ľahšiu kontrolu a pravidelné čistenie.
Údržba zelenej strechy
Po inštalácii extenzívnej zelenej strechy musíte niekoľko týždňov zalievať rastliny, aby nedošlo k ich vyschnutiu.
Tento typ zelenej strechy nie je bezúdržbový, ako sa o ňom často tvrdí. Každá rastlina vyžaduje aspoň minimálnu údržbu, aby prosperovala a prinášala úžitok a radosť. Údržba suchomilnej strechy vyžaduje aspoň dvakrát ročne kontrolu kvôli odstráneniu nežiadúcich burín. Niektoré druhy rastlín vyžadujú aj hnojenie špeciálnym hnojivom pre zelené strechy.
V súčasných klimatických podmienkach, keď v niektorých oblastiach neprší aj mesiac, môžu aj suchomilné rozchodníky vyžadovať zalievanie. Počas veľmi suchého obdobia môžeme zalievať zelenú strechu v priemere 5 x za sezónu. Takéto zalievanie si však nevyžaduje inštaláciu automatickej závlahy, postačí zalievanie hadicou.
Presný opak však platí v prípade intenzívnej zelenej strechy (strešnej záhrady). Tú musíte pravidelne zavlažovať a starať sa v nej o rastliny rovnako ako v bežnej záhrade. To znamená pravidelné strihanie, hnojenie a prípadný postrek proti škodcom.
Realizácia zelenej strechy krok za krokom
Krok č. 1: Nakreslenie strechy
Nakreslite si pôdorys vašej strechy aj s rozmermi a následne doň zakreslite zelenú strechu.
Pri kreslení pôdorysu platia jednoduché zásady:
- Po obvode strechy, pozdĺž atiky*, zakreslite približne 30-centimetrový pás, ktorý bude slúžiť na umiestnenie praného riečneho štrku.
- Rovnaké pásy alebo štrkové plochy zakreslite na miestach, kde sú umiestnené prestupy cez strechu, ako sú napríklad odvetrávacie komíny alebo miesta pre klimatizačné jednotky či tepelné čerpadlá.
Pozn.: Atika je horizontálna previsnutá nosná konštrukcia, ktorá vystupuje až nad plochú strechu a dotvára tak architektonický a estetický vzhľad budovy. Môže byť murovaná alebo železobetónová.
Krok č. 2: Inštalácia zelenej strechy
- Pred realizáciou jednotlivých vrstiev zelenej strechy nezabudnite odstrániť z hydroizolácie nečistoty a kamienky, aby nedošlo k jej poškodeniu.
- Následne môžete začať ukladať jednotlivé vrstvy zelenej strechy.
Krok č. 3: Pokládka ochranných vrstiev
- Položte ochrannú geotextíliu tak, aby sa jednotlivé pásy prekrývali, a vyhrňte ju, aby presahovala výšku celkovej skladby zelenej strechy.
- Ak hydroizolácia nemá vlastnosť zabrániť prerastaniu koreňov, bude potrebné použiť fóliu proti prerastaniu koreňov.
Krok č. 4: Pokládka nopovej fólie
- Nopovú fóliu položte približne 30 cm od okraja strechy. DUO nopovú fóliu položte s filtračnou textíliou nahor. Jednotlivé pásy fólie ukladajte cez seba tak, aby sa prekrývali minimálne o jeden rad kalíškov. Presahujúcu filtračnú geotextíliu prekryte cez spoj nopovej fólie.
- V prípade odľahčenej vegetačnej strechy použite retenčné dosky Aquadesk. Jednotlivé retenčné dosky ukladajte priamo na ochrannú geotextíliu bez použitia nopovej fólie. Na Aquadesk následne aplikujte vrstvu substrátu s výškou minimálne 3 cm pre rozchodníkové koberce a minimálne 5 cm pre sadenice.
- V miestach prestupov alebo okolo technológií umiestnených na streche, ako sú komíny, šachty, klimatizačné jednotky či čerpadlá, vytvorte rovnakú štrkovú plochu ako na okrajoch strechy, čo znamená približne 30 cm.
Krok č. 5: Založenie drenážnych líšt
- Pred sypaním substrátu založte drenážne lišty, ktoré zabezpečia voľný odtok vody medzi strešným substrátom a štrkovým pásom.
- Drenážne lišty spojte medzi sebou pomocou spojovníkov.
Krok č. 6: Sypanie substrátu
- Je čas na nasypanie extenzívneho substrátu. Z našich skúseností odporúčame použiť minimálne 6 cm pri použití rozchodníkových kobercov a 8 – 10 cm pri použití sadeníc alebo rezkov.
- Substrát zarovnajte hrabličkami.
- V prípade odľahčenej strechy nasypte substrát na Aquadesk do výšky minimálne 3 cm pri použití rozchodníkových kobercov a minimálne 5 cm pri použití sadeníc.
Krok č. 7: Výsadba zelenej strechy
Rozchodníkové koberce
- Rozchodníkové koberce uložte tesne jeden vedľa druhého. Koberce sa najlepšie režú nožom so zúbkami. Prvotné zalievanie je potrebné na úplné prevlhčenie substrátu. Následne prispôsobte zalievanie kobercov v prvých týždňoch podľa počasia.
Sadenice rozchodníkov
- Vyberte 20 ks sadeníc z plátov a rozložte ich na 1 meter štvorcový. Rastlinu vysaďte do vyhĺbenej jamky.
- V prvých týždňoch je dôležité prispôsobiť zalievanie klimatickým podmienkam a množstvu atmosférických zrážok.
- Nezabudnite kontrolovať a odstraňovať náletové buriny.
Rezky rozchodníkov
- Rezky sú pokosené rozchodníky, ktoré sa samy zakorenia.
- Rezky vždy aplikujte na substrát čo najskôr po dodaní.
- Substrát rozhrabte a rozchodníky rozhoďte rovnomerne na substrát.
- Odporúčané množstvo je 150 g rozchodníkov na 1 m², minimálne však 350 ks.
- Vhodné je použiť minimálne 4 druhy rozchodníkov s rôznymi nárokmi, aby bola vegetácia dlhodobo stabilná.
- Po výseve musíte udržiavať strešný substrát vo vlhkom stave, aby sa rozchodníky zakorenili a nepreschli.
Krok č. 8: Zalievanie a údržba zelenej strechy
- V prvých týždňoch pravidelne zalejte vegetačnú strechu, aby sa rastliny uchytili a nevyschli.
- Dĺžka zalievania závisí od klimatických a geografických podmienok.
- Ak bude pravidelne pršať, táto povinnosť bude uľahčená. To sa však nestáva často.
- Viac vlhkosti môže podporovať aj rast burín, preto dávajte pozor, aby sa na vašej streche nepremnožili.
Zelená strecha v zime
V zime si zelená strecha nevyžaduje špeciálnu starostlivosť. Rozchodníkové strechy začnú v zime meniť farbu, vďaka čomu môžete opäť vidieť zeleň na streche z iného pohľadu.
Ak máte automatickú závlahu, musíte ju pred mrazmi zazimovať, aby nedošlo k jej poškodeniu. Následne stačí iba počkať na jar, kedy sa zase začne prebúdzať.
Najčastejšie otázky a odpovede
Niekto môže mať zelenú strechu hotovú už za 1 alebo 2 dni, iný na nej môže pracovať aj týždeň. Ak budete na streche pracovať dlhšie, dobre zaťažte jednotlivé vrstvy, aby vám ich vietor neodfúkol.
Pri každom materiáli treba počítať s určitou rezervou. Výška rezervy závisí od množstva faktorov, vrátane členitosti a komplikovanosti strechy. Vo všeobecnosti však môžeme hovoriť o týchto rezervách:
- Ochranná geotextília – 20 %
- Nopová fólia – 15 %
- Filtračná textília – 15 %
- Substrát – 15 % (kvôli zhutneniu)
- Rozchodníkové koberce – 3 až 5 %
Porastenie strechy trvá v priemere 1,5 až 2 roky. Všetko závisí najmä od starostlivosti a hnojenia. Vo všeobecnosti ide však o skvelý pomer ceny a výkonu.
Je to možné, ale len vtedy, ak to dovoľuje statika strechy. Platí, že biodiverzná zelená strecha má vyššie váhové požiadavky na statiku.
Pri kombinácii zelenej strechy a fotovoltaiky dosiahnete synergiu z ich spojenia. Vďaka ochladzovaciemu efektu zelenej strechy má fotovoltaika lepšiu účinnosť. Merania ukazujú zlepšenie produkcie elektriny o 3 až 4 percentá.
Áno, samozrejme. Opäť však treba poznať možné úžitkové zaťaženie strechy.
Veríme, že sme vám s naším návodom pomohli. Budeme veľmi radi, ak nám pošlete fotky vašich „svojpomocne urobených zelených striech” na náš email info@zelena-strecha.sk.
Tím Sky Gardens – Zelená strecha